
Badania oświetlenia na stanowiskach pracy
PN-EN 12464-1:2012Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy, wykonujemy przy użyciu profesjonalnych urządzeń firmy SONEL. Nasze Luksomierze pozwalają na wykonanie najdokładniejszych pomiarów w strefach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej (w luksach i stopkandelach). Urządzenia do pomiaru oświetlenia są atestowane ze świadectwem wzorcowania wydanym przez akredytowane laboratorium wzorcujące. Dzięki takiem podejściu masz pewność prawidłowych wyników badnia.

Pomiary natężenia oświetlenia a przepisy
Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy
Pomiary & Badania
Obowiązkiem pracodawcy jest organizacja pomiarów natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy. Taki przepis został zawarty w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650). Pomiary mają potwierdzić, że oświetlenie na stanowiskach pracy ma parametry, które są zgodne z Polskimi Normami.
W związku z tym, że światło elektryczne nie jest traktowane jako czynnik szkodliwy i uznaje się je za czynnik uciążliwy, częstotliwość dokonywania pomiarów nie została określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia.
Oświetlenie ogólne
rozjaśnia całą przestrzeń, zapewniając równomierny rozkład światła. Choć dobrze wpływa na wzrok, może nie wystarczać do precyzyjnych zadań. Wadą jest także wyższy koszt instalacji i użytkowania.
Oświetlenie miejscowe
skoncentrowane na konkretnych obszarach roboczych, idealne do zadań wymagających precyzji, np. na liniach produkcyjnych czy przy biurkach.
Oświetlenie złożone
oświetlenie miejsc pracy jest połączeniem obydwu typów, składające się z oświetlenia ogólnego oraz oświetlenia miejscowego,

Pomiary natężenia oświetlenia
Bezpieczne światło z PROTECTA

Oświetlenie miejsc pracy – ważne informacje
Pomiary i dokumentacja oświetlenia
Pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy muszą zostać udokumentowane. To skuteczny sposób potwierdzenia, że pracodawca zadbał o przestrzeganie wymaganych norm. Bardzo istotne, żeby oświetlenie było zgodne z zasadami BHP. W dokumentacji poświęconej natężeniu światła w miejscu pracy znajdują się następujące informacje:
Protokół z badania oświetlenia zawiera:
- dane firmy, która podjęła się wykonania pomiarów,
- data i godzina wykonania pomiarów,
- rodzaj urządzenia pomiarowego wraz z jego ważną legalizacją,
- miejsce, w którym odbyły się pomiary,
- szkic rozmieszczenia stanowiska pracy,
- rodzaj oraz liczba opraw świetlnych i szkic ich rozmieszczenia, a także wysokość zawieszenia,
- stopień zabrudzenia bieżących opraw,
- liczba uszkodzonych lamp,
- opis pola pracy na wybranym stanowisku,
- precyzyjnie wyznaczone miejsca pomiaru,
- występowanie efektu stroboskopowego oraz metody pozwalające ograniczyć tętnienie światła,
- wartość natężenia światła w wyznaczonych punktach oraz średnia dla całego pomieszczenia,
- obliczenia potwierdzające, czy oświetlenie jest zgodne z wyznaczonymi normami,
- wszystkie potrzebne wnioski oraz zlecenia,
- dane osoby albo osób odpowiadających za wykonanie pomiarów.
Kluczowe parametry oświetlenia stanowiska pracy:
- Rozkład luminacji – zbyt wysokie jaskrawości mogą powodować olśnienie i dyskomfort, a zbyt niskie – obniżać energię do pracy.
- Olśnienie – źle rozmieszczone lampy mogą utrudniać rozpoznawanie obiektów i męczyć wzrok. Redukcja olśnienia zwiększa komfort i koncentrację.
- Migotanie – szybkie zmiany natężenia światła, tzw. efekt stroboskopowy, mogą powodować bóle głowy, zmęczenie i dekoncentrację. Usunięcie tego problemu jest kluczowe dla bezpieczeństwa pracy.
Właściwe oświetlenie miejsca pracy korzystnie oddziałuje na samopoczucie pracowników i w konsekwencji wpływa na ich wydajność. Jest to szczególnie ważne w przypadku długotrwałego wykonywania powtarzalnych czynności. Warto pamiętać, że złe warunki oświetleniowe są przyczyną dolegliwości i powstawania wad wzroku u pracowników, co może skutkować wyższą absencją chorobową.Regularne pomiary oświetlenia na stanowisku pracy zmniejszają ryzyko wystąpienia wypadków i eliminują błędy wykonawcze, które mogą wynikać np. z niedostrzegania szczegółów czy nieodpowiedniego rozróżniania barw.

Kiedy wykonujemy pomiary oświetlenia
PIERWSZE BADANIE OŚWIETLENIA
Pierwszy pomiar oświetlenia należy przeprowadzić przed udostępnieniem stanowisk pracy pracownikom. Należy pamiętać, że przede wszystkim pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp światła naturalnego. W praktyce na stanowiskach pracy mamy zazwyczaj oświetlenie mieszano – naturalne oraz sztuczne. Jeśli, na przykład ze względów technologicznych, niemożliwe jest zapewnienie oświetlenia dziennego na stanowisku pracy, pracodawca obowiązany jest uzyskać zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w porozumieniu z okręgowym inspektoratem pracy. Pomiary można wykonywać samodzielnie, ponieważ oświetlenie nie jest czynnikiem szkodliwym, pomiarów nie muszą wykonywać laboratoria akredytowane.
PONOWNE BADANIE OŚWIETLENIA
Kolejnym powodem do przeprowadzenia pomiarów oświetlenia elektrycznego jest zmiana rodzaju stosowanego oświetlenia. Oznacza to, że pomiary trzeba przeprowadzić, jeśli pracodawca zdecyduje się na zmianę rodzaju oświetlenia na przykład z jarzeniowego na energooszczędne. Pomiar należy wykonać także po wymianie żarówek na modele o innej mocy oraz jeśli dokonano dużych zmian w aranżacji pomieszczenia, na przykład wybudowano lub wyburzono ściany, co mogło mieć wpływ na ilość i natężenie światła docierającego do stanowiska pracy.
Adres
Włocławska 35
Grodzisk Mazowiecki
Telefon
+48 507 245 099
serwis@bhp-szkolenia.info