Pomiary oświetlenia awaryjnego i EWAKUACYJNEGO
BADANIE OŚWIETLENIA
(+48) 507 245 099
Pomiary natężenia oświetlenia Miejsc pracy - stanowisk
Zgodnie z przepisami dotyczącymi pomiarów natężenia oświetlenia elektrycznego w przypadku każdego zakładu pracy należy wykonywać je raz na 5 lat. Istnieją jednak określone przypadki, w których pomiary te trzeba wykonywać raz do roku.
Pomiary natężenia oświetlenia ogólnego.
Aby oświetlenie zapewniało bezpieczeństwo i wygodę widzenia muszą być spełnione wymagania normy PN-EN 12464-1:2012 dotyczące następujących podstawowych parametrów oświetlenia
POMIARY NATĘŻENIA OŚWIETLENIA NA OBIEKTACH SPORTOWYCH
W przypadku obiektów, które nie muszą być dostosowane do transmisji telewizyjnej średnie natężenie oświetlenia poziomego powinno więc wynosić od 50 -100 luksów do nawet 750 luksów, w zależności od rodzaju dyscypliny sportowej i klasy oświetlenia.
POMIARY OŚWIETLENIA AWARYJNEGO
egularne pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego są niezbędne, aby utrzymać je na wymaganym poziomie zgodnie z normami PN-EN 1838 i PN-EN 50 172. Te pomiary powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, z użyciem odpowiednich luksomierzy, posiadających aktualne świadectwo wzorcowania.
POMIARY OŚWIETLENIA EWAKUACYJNEGO
Weryfikujemy właściwe zadziałanie systemów sygnalizacji przeciwpożarowej, prowadzimy konserwacje i serwis. Wymagane natężenie oświetlenia ewakuacyjnego na drodze o szerokości 2 metrów to minimum 1 lux na centralnym pasie drogi. Szersze drogi ewakuacyjne mogą być traktowane jako połączenie kilku dróg lub już jako strefa otwarta
Pomiary równomierności oświetlenia i olśnienia
Prowadzimy badania oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego a także realizujemy pomiary oświetlenia bytowego. Pomiary te pozwalają zoptymalizować oświetlenie dla komfortu i bezpieczeństwa. Norma określa, że równomierność oświetlenia na płaszczyźnie roboczej powinna wynosić co najmniej 0,65 a na klatkach schodowych i korytarzach co najmniej 0,4
Jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U nr 109 z dnia 7 czerwca 2010 r. poz. 719) oświetlenie awaryjne należy do urządzeń p.poż i zgodnie z tym wszystkie urządzenia p.poż powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym nie rzadziej niż raz w roku i muszą spełniać wymagania Polskich Norm.
Ponadto należy pamiętać, iż pomiary oświetlenia awaryjnego należy wykonywać odpowiedniej klasy luksomierzem, gdyż mamy do czynienia z bardzo małymi wartościami natężenia oświetlenia. Toteż użyty miernik musi mieć możliwość mierzenia takich wartości. Podobnie w strefach wysokiego ryzyka, gdzie konieczne jest sprawdzenie równomierności natężenia oświetlenia z bardzo dużą rozdzielczością. Ponadto luksomierz powinien posiadać aktualne świadectwo wzorcowania, które potwierdzi sprawność urządzenia i spełnienie przez niego deklarowanych poziomów niepewności widmowej i podstawowej, gdyż ogniwo fotoelektryczne będące czujnikiem starzeje się w czasie, dlatego powinno być poddawane okresowej kontroli metrologicznej. Miernik powinien mieć tolerancję błędu nieprzekraczającą 10%. W ofercie firmy Sonel, znajdują się profesjonalne modele z możliwością pomiarów najmniejszych wartości LXP-10A oraz LXP-10B.
Pomiary oświetlenia awaryjnego
Pomiary oświetlenia awaryjnego obejmują zarówno przykłady wymienione powyżej jak i inne elementy wymagane przez wspomnianą normę. Warto przypomnieć, że oświetlenie awaryjne zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jest urządzeniem przeciwpożarowym, który wymaga dokonywania przeglądów i czynności konserwacyjnych tak często jak tego wymagają wskazania producenta urządzeń, nie rzadziej jednak, jak raz w roku.
Wykonujemy pomiar natężenia oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego w przedszkolach, żłobkach, punktach opieki nad dziećmi, biurach, sklepach i innych pomieszczeniach w Warszawie i okolicznych miejscowościach.

NASZE PRZEGLĄDY PPOŻ REALIZUJEMY
Warszawa: Włochy, Bemowo, Wola, Łomianki, Ursynów, Wawer, Białołęka, Mokotów, Praga, Ochota, Wilanów, Bielany, Żoliborz, Targówek,
BADANIE – POMIARY
NATĘŻENIA OŚWIETLENIA
Wykonujemy tanie pomiary natężenia oświetlenia
Nasza firma przeprowadza profesjonalne pomiary natężenia oświetlenia w zakładach pracy oraz we wszystkich pomieszczeniach. Pomiary wykonujemy przy użyciu luksomierzy, które posiadają należyte certyfikaty oraz aktualne świadectwa wzorcowania.
Sprawne oświetlenie zastępcze pełni kluczową rolę w sytuacjach zagrożenia, gdy normalne źródła światła ulegną uszkodzeniu. Dlatego tak istotne jest, aby w trakcie eksploatacji regularnie sprawdzać jego stan i natężenie światła. Wykonywane przez nas pomiary oświetlenia w Warszawie i okolicznych miastach pozwalają na szybkie wykrycie jego ewentualnych usterek i ich naprawę. Z kolei pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy są niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu natężenia światła, co wpływa na komfort pracy oraz zdrowie pracowników. Niewłaściwe oświetlenie może prowadzić do zmęczenia wzroku, bólu głowy czy nawet problemów ze snem. Przy pomiarach oświetlenia korzystamy z nowoczesnych i precyzyjnych mierników, które gwarantują dokładność wyników. Dzięki temu możemy z łatwością określić, czy natężenie światła jest odpowiednie dla danego stanowiska pracy czy pomieszczenia.
Wykonujemy następujące pomiary natężenia oświetlenia na terenie Warszawyi okolic:
- Pomiary natężenia oświetlenia ogólnego.
- Pomiary natężenia oświetlenia stanowiskowego.
- Pomiary równomierności oświetlenia i olśnienia.
- Pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego.
- Pomiary natężenia oświetlenia ewakuacyjnego.
- Pomiary ochronne.

Jak wykonać pomiary natężenia oświetlenia
Pomiary oświetlenia ewakuacyjnego wykonuje się w miejscach oznaczonych, jako droga ewakuacyjna. Zgodnie z normą PN-EN 1838 droga ewakuacyjna powinna być na całej jej długości oświetlona światłem o natężeniu min. 1 lx. Dobierając punkty pomiarowe zaleca się przyjąć odległości pomiędzy nimi od ok. 1 m do 2 m. A także zasadę, że im więcej punktów pomiarowych tym wynik pomiarowy będzie wiarygodniejszy. W przypadku dróg o szerokości do 2 m natężenie oświetlenia należy badać na podłodze wzdłuż środka drogi oraz w centralnym pasie, który stanowi co najmniej połowę szerokości drogi. Natomiast w sytuacji, gdy drogi ewakuacyjne są szersze niż 2 m, można je podzielić na kilka dróg o szerokości 2 m, drogę ewakuacyjną poprowadzić środkiem, a obszar nią nie objęty jako strefę otwartą lub potraktować całą przestrzeń jako strefę otwartą.
W strefach wysokiego ryzyka eksploatacyjne natężenie oświetlenia badamy na wybranej płaszczyźnie oznaczonej jako strefa niebezpieczna. Ponadto w strefach wysokiego ryzyka należy sprawdzić czas zadziałania oświetlenia awaryjnego. Jego pełne wymagane natężenie oświetlenia powinno być zapewnione w ciągu 0,5 s. Badanie natężenia oświetlenia awaryjnego wykonuje się na płaszczyźnie odniesienia (roboczej), – na wysokości podłogi, czy schodów.
Jakie są rodzaje oświetlenia?
- Oświetlenie ogólne – równomierne oświetlenie obszaru i otoczenia pracy, bez uwzględnienia wymagań dotyczących oświetlenia niektórych jego części.
- Oświetlenie miejscowe – dodatkowe oświetlenie miejsca pracy wzrokowej, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb oświetleniowych, instalowane w celu zwiększenia natężenia oświetlenia, poprawy widzenia szczegółów itp., które jest załączane niezależnie od oświetlenia ogólnego.
- Oświetlenie złożone – oświetlenie, które składa się z oświetlenia ogólnego i oświetlenia miejscowego.
Jak często należy wykonywać pomiary natężenia oświetlenia na stanowisku pracy?
- Przepisy bhp nie określają częstotliwości przeprowadzania pomiarów natężenia oświetlenia elektrycznego. Nie jest ono zaliczane do czynników szkodliwych, lecz „jedynie” do czynników uciążliwych. Jedynie pomiary oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego należy wykonywać co 12 miesięcy.
- Pomiary powinny być wykonane ponownie na tych stanowiskach pracy, na których poprzednie pomiary wykazały, że oświetlenie było niewystarczające.
- Pomiary natężenia powinny być dokonane po oddaniu pomieszczeń do użytku, przy tworzeniu stanowisk pracy, po dokonaniu modernizacji oświetlenia na stanowisku pracy.
- Ostateczną decyzję co do częstotliwości wykonywania pomiarów natężenia oświetlenia podejmuje pracodawca, mając na uwadze zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków.
- Nie jest prawdą, że częstotliwość wykonywania pomiarów natężenia oświetlenia to okres co 5 lat wraz z pomiarami instalacji elektrycznej.
Kto może wykonywać pomiary?
- Pomiary może wykonywać tylko i wyłącznie osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne „E” eksploatacji dla urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej z wpisem: prace kontrolno-pomiarowe w zakresie oświetlenia.
- Protokół z badań może zatwierdzić tylko i wyłącznie osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne „D” dozoru dla urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Jakie wymagania musi spełniać urządzenie pomiarowe (luksomierz)?
- Luksomierz musi posiadać aktualne świadectwo wzorcowania Głównego Urzędu Miar.
Kto kontroluje wykonywanie pomiarów natężenia oświetlenia?
- Państwowa Inspekcja Sanitarna.
- Państwowa Inspekcja Pracy.
- Państwowa Straż Pożarna – w zakresie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego.
Czynności konserwacyjne i coroczne przeglądy techniczne
Aby system oświetlenia ewakuacyjnego mógł spełniać swoją funkcję w każdej sytuacji, konieczne są regularne przeglądy techniczne oraz prowadzenie czynnościom konserwacyjnym. Przeglądy te pozwalają na wykrycie ewentualnych usterek, zużycia elementów instalacji czy problemów z zasilaniem awaryjnym, które mogą wpłynąć na skuteczność systemu w momencie zagrożenia. Coroczny przegląd techniczny jest jednym z wymagań określonych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. W jego trakcie sprawdzane są wszystkie elementy instalacji oświetlenia ewakuacyjnego, w tym lampy, baterie oraz systemy automatycznego przełączania na zasilanie awaryjne.
Prowadzenie regularnych czynności konserwacyjnych nie tylko zwiększa bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także minimalizuje ryzyko kosztownych napraw wynikających z zaniedbań. Uszkodzony system oświetlenia ewakuacyjnego może prowadzić do tragicznych konsekwencji w razie pożaru czy innego zagrożenia, dlatego tak ważne jest, aby działał on niezawodnie przez cały czas.
Telefon
PRZEGLĄDY PPOŻ
Przegląd gaśnic
Kontrole klap dymowych
Przegląd drzwi ppoż
Oświetlenie awaryjne
Oświetlenie ewakuacyjne
PwP – przeciwpożarowy wyłącznik prądu