Zaznacz stronę

Dziś pod lupę bierzemy wybrane punkty rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie BHP musi prowadzić osoba posiadająca uprawnienia. To ona musi zapewnić:
?szkolenie “szyte na miarę”, to znaczy program szkolenia powinien być opracowany odpowiednio do danego stanowiska.
?odpowiednie miejsce do przeprowadzenia szkolenia i jego wyposażenie (adekwatne do rodzaju szkolenia)
?osoba prowadząca szkolenie jest zobowiązana do prowadzenia dokumentacji przebiegu szkolenia, w postaci programu szkolenia, dziennika zajęć, protokołu przebiegu egzaminu i rejestru wydanych zaświadczeń.

Należy pamiętać, że szkolenia dzielimy na wstępne i okresowe.

Jednym z elementów szkolenia wstępnego jest instruktaż ogólny. Dzięki niemu uczestnicy szkolenia zapoznają się z podstawowymi przepisami #BHP z Kodeksu Pracy oraz zasadami panującymi w danym zakładzie pracy i, oczywiście, zasadami pierwszej pomocy.
Drugi element, to instruktaż stanowiskowy – przeprowadza go pracodawca lub osoba będąca na stanowisku kierowniczym. Dzięki niemu uczestnicy szkolenia powinni posiąść wiedzę na temat czynników środowiska pracy, ryzyka zawodowego, sposobów ochrony przed zagrożeniami oraz bezpiecznymi metodami wykonywania pracy na swoim stanowisku.

Szkolenie okresowe ma za zadanie aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności co do zasad BHP oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami technologiczno-organizacyjnymi tego zakresu.
Szkolenia okresowe przeznaczone są dla:
?pracodawców i osób kierujących pracownikami,
?pracowników na stanowiskach robotniczych,
?pracowników inżynieryjno-technicznych,
?także pracowników służby BHP,
?pracowników administracyjno biurowych.

Pracownicy na stanowiskach robotniczych odbywają takie szkolenie nie rzadziej niż raz na 3 lata, z kolei jeśli pracują na szczególnie narażonych stanowiskach – nie rzadziej niż raz w roku.
Szkolenie okresowe dla pozostałych z wymienionych wyżej pracowników powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Pierwsze szkolenie okresowe pracodawcy i osoby kierujące pracownikami przeprowadza się do 6 miesięcy od objęcia ww. stanowisk. Pozostali pracownicy mają na to do 12 miesięcy.
Szkolenie wieńczy egzamin sprawdzający poziom w jakim przyswoił wiedzę oraz jego umiejętności wykonywania czy organizowania pracy zgodnie z wiedzą zdobytą na szkoleniu. Oczywiście egzamin przeprowadza organizator szkolenia.