Zaznacz stronę

Szkolenia BHP dla pracowników zdalnych

Najnowsze  przepisy z 2024r.  zamiennie do telepracy wprowadziły definicję pracy zdalnej. Polega ona na wykonywaniu zajęcia po za siedzibą zakładu pracy z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy: praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Przy zachowaniu tej definicji możemy mówić o tzw. pracy zdalnej. Rozwiązanie to bardzo szybko zyskało uznanie zarówno ze strony pracodawców jak pracowników i na stałe wpisało się już w nasz system pracy. Chociaż forma świadczenia pracy wydaje się dużo bardziej preferencyjna i niosąca za sobą mniejsze wymagania to jednak praca zdalna nie zwalnia pracodawców z obowiązku przeprowadzenia szkolenia BHP swoim pracownikom. Obowiązek ten ma również zastosowanie dla pracowników, którzy swoje czynności służbowe wykonują zdalnie.

Obowiązki pracodawcy związane z pracą zdalną

Sytuacja jest zgoła odwrotna. Każdy pracodawca wprowadzając pracę zdalną, ma dodatkowe obowiązki, o których należy pamiętać. Zgodnie z art. 6724 § 1 kp pracodawca jest obowiązany:

  • zapewnić materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
  • zapewnić instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty z tym związane, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
  • pokryć inne koszty niż koszty określone w pkt 2 bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w dokumentach związanych z praca zdalną;
  • zapewnić szkolenia i pomoc techniczną niezbędne do wykonywania pracy zdalnej.

Z jakich obowiązków z zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca jest zwolniony organizując pracę zdalną

Pracodawca  wobec pracownika zdalnego realizuje obowiązki wynikające z działu dziesiątego Kodeksu pracy, tj. dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, z wyłączeniem:

  1. obowiązku organizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp (ten obowiązek spoczywa na pracowniku);
  2. obowiązku dbania o bezpieczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego
  3. obowiązków z rozdziału III – dotyczą one pomieszczeń pracy i obiektów budowlanych,
  4. obowiązku dotyczącego urządzeń sanitarnych i środków higieny osobistej,
  5. obowiązku dostarczania napojów i posiłków profilaktycznych,
  6. obowiązku zapewnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Szkolenie wstępne bhp osób zatrudnianych do pracy zdalnej na stanowiska administracyjno-biurowe w całości może się odbywać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Wszyscy pracownicy zdalni podlegają szkoleniom okresowym bhp.

UWAGA – narzędzia pracy i materiały wykorzystywane przez pracowników zdalnych muszą spełniać wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego Kodeksu pracy dotyczącym maszyn i innych urządzeń technicznych (niezależnie czy będzie zapewniał je pracodawca czy pracownik będzie korzystał ze sprzętu prywatnego).

Skorzystaj z naszych szkoleń bhp dla pracowników zdalnych:

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie pracy zdalnej:

 

Verified by ExactMetrics