Zaznacz stronę
pracownicy-szkoly-pierwsza-pomoc-nauczyciele-obowiazki-
Wszyscy pracownicy szkół i placówek edukacyjnych powinni mieć przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy – przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. Za przeprowadzenie szkolenia odpowiedzialni są dyrektorzy tych placówek.
  • Każdy pracownik szkoły musi mieć przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy – przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  • Nieco większe wymagania stawiane są przed opiekunami dzieci do lat trzech (głównie w żłobkach czy klubach dziecięcych).
  • Ich szkolenie – z udzielania pierwszej pomocy dzieciom – musi się odbywać co dwa lata. Obowiązek ich finansowania spoczywa na samorządach.

Po tragicznym wydarzeniu z lipca 2023 r., kiedy w jednym z rzeszowskich żłobków zmarł z powodu zadławienia trzyletni chłopiec, z interpelacją do Ministerstwa Edukacji i Nauki zwróciła się posłanka Urszula Nowogórska.

Każdy pracownik szkoły, nawet niepedagogiczny, musi mieć przeszkolenie

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, nauczyciele ze względu na charakter swojej pracy mają “możliwość nauki procedur” w zakresie udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało także, że w 2020 r. w przedszkolach i szkołach wprowadzono obowiązek przeszkolenia, w zakresie udzielania pierwszej pomocy wszystkich pracowników szkoły lub placówki, rozszerzając grupę osób podlegających obowiązkowemu przeszkoleniu o pracowników niepedagogicznych. Wcześniej ten warunek dotyczył tylko nauczycieli.

Dyrektor przedszkola i szkoły zamawiając szkolenie dla pracowników (zakończone zaświadczeniem o jego ukończeniu) powinien uwzględnić tematykę związaną z zagrożeniami specyficznymi dla wieku dzieci i uczniów.

Resort przypomina także, że pomieszczenia szkoły muszą być wyposażone w apteczkę zaopatrzoną w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcją o zasadach jej udzielania. Do tych czynności zobowiązują przepisy zarówno dyrektora szkoły, jak i organu prowadzącego szkołę.

Kurs pierwszej pomocy co dwa lata. Ich zapewnienie to obowiązek samorządów

Nieco większe wymagania przed osobami opiekującymi się dziećmi, stawia ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech. Opiekunowie lub wolontariusze zajmujący się takimi dziećmi, są zobowiązania do odbycia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Szkolenie musi się odbywać nie rzadziej, niż raz na dwa lata.

– Szkolenie nieodpłatnie zapewnia podmiot prowadzący żłobek lub klub dziecięcy. Kompetencje kadry opiekuńczej weryfikowane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego – pisze MEiN.

Tak, nauczyciele od dawna musieli zostać przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Najnowsze zmiany w prawie dotyczą pozostałych pracowników placówki oświatowej, niebędących nauczycielami. Obowiązek skierowania pracowników na szkolenie spoczywa na dyrektorze szkoły. Koszt szkolenia pokrywa placówka.
Podstawa prawna: § 2 pkt 2 rozporządzenia MEN z 31 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

Verified by ExactMetrics