Zaznacz stronę

Wstępne szkolenia BHP – instruktaż ogólny przykładowy program

Wstępne Szkolenie BHP pracowników i pracodawcówPracodawców

Firma Protecta oferuje szkolenia wstępne BHP,  przeprowadzane są według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk (zawodów). Ramowe programy stanowiące podstawę do opracowania przez pracodawców własnych programów są umieszczone w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się następująco (§6 [1]):

 

Przygotowaliśmy dla Państwa wzorcowy program szkolenia wstępnego bhp / instruktażu ogólnego wraz z kartą szkolenia wstępnego.

Jeżeli chcesz pobrać wzorcowy program szkolenia wstępnego – instruktażu ogólnego wraz z dokumentacją szkolenia w formie karty szkolenia wstępnego w formacie pdf kliknij poniższy link:

Wzór programu szkolenia wstępnego – instruktażu ogólnego

Dla kogo szkolenia wstępne BHP są obowiązkowe ?

Obowiązek dotyczy wszystkich osób zatrudnionych również tych, na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło), praktykantów, a także pracodawców. Celem szkolenia jest:

  • zapoznanie się ogólnymi przepisami Kodeksu pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasadami udzielenia pierwszej pomocy,
  • zapoznanie się ze szkodliwymi i zagrażającymi zdrowiu lub życiu czynnikami, występującymi na danym stanowisku, a także środkami i działaniami zapobiegawczymi,
  • przygotowanie do wykonywania obowiązków pracowniczych w sposób bezpieczny oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Dlaczego szkolenia BHP są ważne?

Szkolenie wstępne prowadzone jest w formie instruktażu: ogólnego i stanowiskowego. Do przeprowadzenia upoważniony jest pracodawca (pod warunkiem, że przeszedł szkolenie i posiada odpowiednie w tym kierunku uprawnienia) lub inna wykwalifikowana osoba. Szkolenie nie powinno trwać krócej niż półtorej godziny.

Ma ono charakter obowiązkowy i na jego podstawie pracownik może zostać dopuszczony do pracy. Na tym etapie należy poinformować pracowników o ogólnych przepisach zawartych w Kodeksie pracy z zakresu BHP, ale również o regulaminie obowiązującym w danym zakładzie. Ma to na celu przygotowanie do bezpiecznego wykonywania obowiązków pracowniczych, a także uprzedzić o zagrodzeniach i czynnikach szkodliwych, które mają wpływ na zdrowie.

 

szkolenia bhp, tanie szkolenia bhp, wstępne szkolenia bhp, okresowe szkolenia bhp, szkolenia bhp Grodzisk Mazowiecki, szkolenia bhp warszawa, szkolenia bhp Żyrardów, szkolenia bhp błonie, szkolenia bhp Ożarów Mazowiecki, szkolenia bhp pracowników, szkolenia bhp błonie,